Sivrice Dikmen Köyü


Köyün tarihçesi 1300 yıllarda bu bölgeye göcepe olarak yaşayan bir gurup insanın yerşeştiği ve nüfusunun 1000 lere ulaştığı daha sonra zamanla bu rada yaşayan halkın köyden ayrıldıkları bilinmektedir . Köyün eski adı CÜGE olarak bilinmektedir. Dikmen köyü Sivrice ilçe merkezine 40 Km .mesafede olup , doğusunda Üğrük köyü kuzeyinde Ardoğa köyü , batısında Akseki Bekerme mezrası , güneyinde Catakkaya köyü ile sınırlıdır. Yerleşik nüfusu 45 kişidir. Toplam 10 hane mevcuttur. Dikmen köyünde bir adet ilköğretim okulu mevcut olup , öğrenci sayısı yetersiz olduğundan dolayı eğitim öğretim yapılmamaktadır. Dikmen köyü arpa , buğday , sebze olarak domates , biber, salatalık .patlıcan gibi sebze üretimi vardır . Arazının sulak olmaması ve iklim şartlarının sert olması nedeniyle yılda bir dönem ürün elde edilmektedir .

“Sivrice Dikmen Köyü” için 2 yorum

  1. İhsan kardeşim merhaba…

    Ben Sivrice Dikmen köylüyüm. (en azında nüfus kaydım da öyle gözüküyor)
    Doğma büyüme istanbulluyum. Bir Holding de Sanat Yönetmeni olarak çalışmaktayım. Bu kadar zamandır neden merak etmedim bilemiyorum ama son günlerde aklıma takılmış olan bir konu vardı, bu vesile ile Dikmen köyünü ve köklerimi merak etmeye başladım. Tesadüf ki sizin bloğunuza rastladım! Çok azda olsa köyümüzün hakkında verdiğiniz bilgilerden dolayı teşşekkür ederim.

    1. Gökhan abi selam,
      Ben de 3 Yaşından beri istanbul’dayım. Ama köyümü ve köklerimi elimden geldiği kadar tanıtmaya çalışıyorum. Siz kimlerdensiniz Babanız veya dedeniz kimdi? Köyünüz bir zamanlar eskiler değişi ile 800 haneymiş. http://dikmenkoyu.web.tv adresinde eski ve yeni videolar var. İlk fırsatta tanışmak dileğiyle. Sevgi ve saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.