E-ticaret Dünyasının Y Kuşağı


Resim

“Tüketici davranışları ve alışkanlıklarının ayrıntılı bilgisi başarılı bir işin anahtarıdır. Eğer söz konusu hedef grup Y Kuşağı ise, bu kuşağın teknolojiye, online dünyaya ve e-ticarete olan düşkünlükleri ve farklı özellikteki yaşam tarzları bu alanlardaki dinamiklerin belirleyicisi olmuştur.”

Mateusz Gordon, Gemius E-ticaret Uzmanı

1980 ve 1990′ların ortaları arasında dünyaya gelen kişiler Y Kuşağı olarak adlandırılır. Kimileri bu gruba birkaç yıl daha genç kişileri de dahil eder. Daha derin bakıldığında, bu kuşağın hızlı tüketim ürünleri (FMCG) ve hizmet sektörü için güçlü bir hedef grup olduğu ortaya çıkıyor. Böylelikle dikkatler bu kuşağın alışkanlıkları, yaşam tarzları ve özellikle alışverişteki tercihleri üzerine yoğunlaşıyor.

İstenilen ama bilinmeyen bir kuşak

1980 ve 1995 arasında doğanlar, öncekilerden daha fazla teknoloji meraklısı. Eğlence ve materyale olan düşkünlükleri, yeni teknoloji kullanımına ve iş alanındaki kilit trendleri yakalamaya olan eğilimleri, genç ve dinamik olan bu kuşağın en temel özelliklerinden bazıları.

Bu kuşağa ait özellikler genellikle İK bağlamında -işverene olan sadakat, ödül ve çıkarların önemi, istihdam esnekliği ve kariyer geliştirme fırsatları gibi faktörlerle- analiz ediliyorsa da bu faktörler günlük satın alma kararları ve genel yaşam tarzlarında güçlü belirleyiciler olarak karşımıza çıkıyor. Y Kuşağı’nda kişisel hayatıyla işveren gereksinimlerinin bağdaşmadığını düşünen yüzde 71′in dışında, geri kalan yüzde 39 da çalışma saatlerinde yapılacak bir azaltma için hızlı terfi ya da ödüllendirmelerden vazgeçebiliyor.

Y Kuşağı’nın satın alma potansiyeli çok büyük. Aktif eğlence ve iş hayatı dengesi üzerine odaklanan bu kuşak, aynı zamanda mükemmel bir tüketici grubu. Sanal dünyayla hayli meşgul olan Y Kuşağı, internet ve online medyanın tadını birçok farklı araç ile çıkarıyor. İnternet kullanıcısı olan Y Kuşağı’nın bu özelliği de üzerinde durulmaya değer. Özellikle alışveriş ve satın alma alışkanlıkları, ekonomik güvence ve birikime olan ilgileri kesinlikle göz önünde bulundurulmalı; aynı durum e-ticaret için de geçerli. Kuşağın hevesle kullandığı bu kanalın büyüklüğü ve bu kuşak için sahip olduğu potansiyel de dikkat çekici.

Online finans

İnternet, finansal kurumlar tarafından sunulan hizmetler açısından bir bilgi toplama aracı haline gelmiş durumda. Ancak kişiler daha çok kendi varlıklarını yönetmek -örneğin banka hesaplarını kontrol etmek- için kullanıyor. Gemius’un gerçekleştirdiği araştırmaya göre finansal ürünler için internet bir numaralı kaynak olarak öne çıkıyor. Oranlar 18-24 yaş arasında yüzde 54, 25-34 yaş arasında yüzde 51 şeklinde dağılıyor. Bu da bize genç internet kullanıcılarının en çok bankaların ve diğer mali kurumların web sitelerini ziyaret ettiğini gösteriyor. Bu da finansal portallar ve internet şubelerine olan ilgiyi kanıtlıyor. 18-24 yaş grubunda yüzde 32 ve 25-34 yaş grubunda yüzde 40 ile gerçek banka şubeleri favori bilgi kaynağı olarak görülmüyor. Aynı durum geleneksel medya için de geçerli. TV için oranlar bu yaş grupları için sırasıyla yüzde 38 ve yüzde 33; gazete ve radyo için ise iki grup için de oranlar sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 14 olarak karşımıza çıkıyor. Bazen bilgi kaynağı aile ve arkadaşlar olabiliyor. Örneğin tavsiye ile hareket edenlerin oranı, araştırmaya dahil olan yaş grupları için sırasıyla yüzde 33 ve yüzde 23 şeklinde.

Y Kuşağı, online bankacılık işlemlerini kullanmaktan yana. Oranlar 18-24 yaş aralığında yüzde 73 iken, 25-34 yaş aralığında yüzde 80′lere kadar çıkıyor. Kuşak bu kanal üzerinden, sırasıyla en çok hesap bakiyelerini kontrol ediyor, hesap özetlerini inceliyor, para transferleri yapıyor ve son olarak kontör yüklüyor.
Finansal kurumlar ve bankalar açısından bakıldığında, bir başka önemli husus olarak genç nüfusun yüzde 35 kadarının arama motoruna ilgili kelimeleri ya da reklamlarda gördükleri www adresini yazarak teklifler araştırdığı ortaya çıkıyor. Bu durum, bir ürünün online varlığı ve ulaşılabilirliğinin tüketici ilgisini, tüketici etkileşimine dönüştürdüğü enteresan bir trend.

Y Kuşağı ve e-ticaret

Analiz edilen tüketici grubu, yani Y Kuşağı, e-ticaret trendine tamamen uyuyor. Polonya’da bu pazar bir yılda yüzde 25 oranında kazanımla patlama yaşıyor. E-ticaretin artan değeri çoğunlukla bu grupta görülen tüketici davranış kalıplarına bağlanıyor. Bu grup, hem önemli satın alma potansiyeline sahip hem de online satın alma kuralları ve işlemleri hakkında bilgi sahibi; en önemlisi de mobil cihazlara fazlasıyla meraklı.
Gemius’un yaptığı araştırmaya göre, alışveriş ve tüketim tutkusu üzerinde en büyük belirleyici müşterinin ekonomik seviyesi. Seviye yükseldikçe, genel olarak -online da dahil olmak üzere- alışverişe karşı daha olumlu bir tutum sergileniyor. Yine de internet kullanıcıları tarafından bildirildiği gibi e-ticaret kanallarını seçenler için en önemli kriter düşük fiyatlar: 20-24 ve 25-34 yaş gruplarında yüzde 84. Bunun yanı sıra zaman tasarrufu ve alışveriş konforu (sırasıyla yüzde 67 ve yüzde 69) ve ücretsiz teslimat (yüzde 35 ve yüzde 41) da bu tercihte önemli rol oynuyor.

Aynı zamanda benzer argümanlar Y Kuşağı tüketicilerini daha çok online alışveriş yapmaya yöneltebilir. Düşük fiyatlar 25-34 yaş grubundakilerin yüzde 21′ini ve 25-34 yaş grubundakilerin yüzde 17′sini teşvik ediyor. Ama şunu bilmek gerekir ki teslimat maliyeti daha düşük olsaydı bu iki grup da yüzde 20 daha yüksek oranla online alışveriş yapardı. Bu yüzden her şeyden önce, e-alışveriş harcamalarını arttıran en etkili faktör daha iyi ekonomik durum olarak göze çarpıyor; sırasıyla yüzde 24 ve yüzde 29.

Gemius’un araştırmasına katılan tüketiciler doğal olarak her türlü promosyon ya da her çeşit online tekliften yararlanmakta fazlasıyla istekliydi. Peki bu konuda onları en çok çekiyor? Birincisi ve en önemlisi, düzenli promosyonlar ve satış (20-24 yaş grubunda yüzde 79 ve 25-34 yaş grubunda yüzde 73), ürün setleri için özel fiyat teklifleri (sırasıyla yüzde 36 ve yüzde 48), ‘3 al 2 öde’ tipi promosyonlar (yüzde 42 ve yüzde 46), Sevgililer Günü gibi özel günlerde ve sezonlarda sunulan promosyonlar (yüzde 24 ve yüzde 25) gibi faktörler Y Kuşağı tüketicilerini e-ticarete en çok çeken olgular olarak görünüyor. Bunların arasında, 15-19 yaş arası gençleri en çok ‘3 al 2 öde’ tipi promosyonların çektiğini belirtmekte yarar var.

Şirketlerin kârlılığı müşteri segmentasyonundan geçiyor

Y Kuşağı’na yönelik pazarlama ve satış faaliyetlerini planlarken, belirli bir sektöre eğilimi olan kullanıcının yaş grubunu belirlemek faydalı olabilir. Örneğin Y Kuşağı temsilcilerinin sigorta şirketleri için taşıdıkları potansiyel çok büyük. Bu potansiyeli en etkili biçimde dönüştürmek için şirketler müşterilerini sosyal özelliklerine veya eğitim durumlarına göre segmentlere ayırmalı. Çünkü bu segmentasyon ileride şirketler için daha fazla kâr anlamına geliyor. Giyim perakendecileri incelendiğinde ise durum biraz farklı. Gençler arasında en popüleri bu e-mağazalar olarak görünüyor. Bu siteleri ziyaret eden gençler artık daha fazla satın almaya ikna edilmeli. Kırtasiye ürünlerinde ise durum daha farklı. Gençler bu ürünlere ancak okul dönemlerinde ihtiyaç duyuyor. Bu dönemlerin sonrasında renkli defter ve kalem tekliflerine devam eden mağazaların bu tüketici grubuna her şeylerini yatırmaktan ziyade onlarla iyi ilişkilerini elde tutmaya odaklanmaları daha yararlı olacaktır.

Bu yazı Gemius katkılarıyla hazırlanmıştır. – Kaynak : eticaretmag.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.