Google Glass gözümüzde!

2014’te insanların hayatını değiştirmeye aday olan Google Glass’ı Türkiye’de test edildi.
Kaynak: http://www.chip.com.tr


appDrive video incelemede!


Galaxy Note 4’ün kamerası böyle olabilir!

20 megapiksellik bir kamera çözünürlüğü, kompakt kameraları neredeyse gereksiz bırakacak kadar yüksek bir çözünürlük. ETNews’un raporuna göre ise Samsung, 2014’ün ikinci yarısı için 20MP çözünürlüklü bir kamera sensörü hazırlıyor.

Galaxy S5’in 2014’ün ilk çeyreğinde tanıtılacağını düşünürsek 20MP’lik sensör, Samsung’un bir sonraki amiral gemisinde yer almayacak gibi görünüyor. En son söylentilere göre Galaxy S5, 16 megapiksellik bir sensörle gelecek. Yeni sensörün Galaxy Note 4 ve 2015’in başlarında tanıtlacak bir Galaxy S6’da yer alması ise muhtemel.

Şu anki en üst düzey ceplerden Sony Xperia Z1 20.7MP’lik bir kamerayla, Nokia Lumia 1020 41MP’lik kamerayla, Galaxy S4 ve Note 3 ise 13MP’lik kamerayla geliyorlar. Bazı cepler ise kendi geliştirdikleri farklı teknolojilerden faydalanıyorlar. Örneğin HTC One, UltraPixel ile daha fazla ışık toplarken LG G2, OIS, yani optik görsel sabitleme sistemine sahip.


Nokia ile evlilik yolunda bir adım daha tamam

Microsoft’un Nokia ile evliliği adım adım gerçeğe dönüşüyor. Microsoft ve Nokia, Nokia’nın mobil bölümünün Microsoft tarafından satın alındığını açıklamış olsalar da bu dev satın alma o kadar kolay bir iş değil. Pek çok onay aşamasından geçmesi gereken anlaşmanın ilk ayağı Nokia hissedarları tarafından onaylanmıştı.

Ardından, ABD hükumetinden de gereken izinlerin alınması sürecine girildi ki, ABD Adalet Bakanlığı bu birleşmenin bir tekel yaratmayacağına ikna olarak anlaşmayı onayladı. Şimdi sırada, 7.2 milyar dolarlık satışın Avrupa Birliği kurullarındaki incelemesi var.

Avrupa Birliği’ndeki kararın bu ay içerisinde çıkacağı kesin. Eğer anlaşmanın tüm yasal gereklerinin yerine getirildiği tespit edilirse evlenmeye izin verilecek. Tüm bu süreçlerin ardından elbette Nokia mobil departmanının Microsoft şirket yapısı ile entegrasyonu süreci başlayacak. Tüm işlemlerin bitip de Nokia’nın artık bir Microsoft markası olarak çalışmaya başlamasının ise 2014’ün ilk aylarını bulacağı düşünülüyor.


Android 4.4 çok hızlı girdi!

Android KitKat’ın ortaya çıkmasının ardından sadece 1 ay geçti. Üstelik şu anda ona ulaşabilen cihaz sayısı yok denecek kadar az. Ama bu durum, yeni mobil işletim sistemini durduramadı; kullanım oranını hızla artıyor.

Son verilere göre Android KitKat, tüm Android’li cihazların yüzde 1.1’inde kullanılıyor. KitKat’ın ortaya çıkması, 4.1, 4.2 ve 4.3 sürümlerini kapsayan Jelly Bean’in büyümesini de yavaşlatmış bulunuyor. 2011’in sonunda çıkan Android 4.0.x sürümlerinin kullanım oranıysa yüzde 18.6. Android 2.3.x Gingerbread ise hala yüzde 24.1 gibi yüksek bir kullanım oranına sahip.

Resmi KitKat güncellemesinin yakında daha fazla cebe geleceğini düşünürsek, KitKat’ın kullanım oranının hızla artmaya devam edeceğini tahmin edebiliriz.


Bu dövmeyi yaptırmak biraz cesaret istiyor

ABD’li bu kız, göz bebeğinin içine beyaz bir kalp dövmesi yaptırdı. Peki ama nasıl?

New York’ta Lucy Luckayanko isimli kız, gözüne yerleştirdiği beyaz platin bir kalp ile ülkenin gündemine oturdu. Göz bebeğine kalp dövme yaptıran kız, göze dövme yaptırma modasını açacak gibi görünüyor. Ameliyat ile gözünün beyazı ile merceği arasındaki tabakaya incecik bir platin kalp yerleştiren kızın gözlerine bakıldığında, kalp sembolü kolayca görünüyor.

Bu yöntem New York’ta ilk kez uygulanmış olsa da ABD’nin Avrupa’nın başka yerlerinde göz hastanelerinde benzer operasyonların daha önce yapıldığı biliniyor. ABD sağlık bakanlığının da onayladığı operasyon için doktorlar güvenli olduğunun altını çizerken, ameliyatın ücreti ise 3000 doları buluyor.Yine de ABD’de bazı doktorlar bu operasyonun uzun sürede kişilerin üzerinde nasıl bir travma bırakacağının bilinmediğini öne sürerek göz dövmelerine karşı çıkıyorlar.


Hem şarj ediyor, hem şarj oluyor!

Günümüzün en büyük sıkıntılarından birisi, elektronik cihazların pillerini yeniden doldurmak şüphesiz… Fakat işi daha da büyük sorun haline getiren, her yeni akıllı telefonunda gideren kısalan pil ömürleri. 13 yıldan fazla süredir kablosuz olan telefonlarımız, bu büyük pil sorunu yüzünden, neredeyse eski ankesörlü telefonlar gibi sürekli bir yere bağlı kalmak durumundalar.

Bu zamana kadar konu için birçok çözüm geliştirildi ama özellikle gün içerisinde hem yüksek kalitede telefon, hem de uzun süre konuşma deneyimi yaşamak isteyenler için böylesi görülmemişti. Bilinen geleneksel telefon şarjlarına nazaran yeni üretilen Bolt isimli taşınabilir şarj deposu – cihazı, takılı olduğu elektronik cihaz ile birlikte kendisini de şarj edebiliyor; tabi fişe takılı olması kaydıyla! Bugüne dek geliştirilen şarj deposu cihazları, bir başka cihaza enerji verirken bir yandan da fişe takılıp şarj edilemiyordu.

3.000Ah pil kullanan Bolt, tek seferde en azından bir ya da iki defa cihazınızı şarj etmeyi başarabiliyorken, kendi üzerine aldığı ufak enerjiyi devasa bir kütleye çevirebiliyor. Boyutları da ziyadesiyle ufak olan efsane şarj cihazının tek dezavantajı fiyatının biraz tuzlu olması…

Satış fiyatı 60 dolar olarak belirtilen Bolt, bu ebatlarda, bu denli özelliği içerisinde barındıran tek şarj cihazı olmanın farkını dolar olarak gün yüzüne çıkartıyor.


Galeri uygulaması kaldırılacak mı?

Android’in program kodlarını eşelemeyi seven geliştiriciler, henüz yürürlükte olmayan bir değişikliğin ipucunu keşfettiler. İpuçları, yakın gelecekte Android’deki Galeri uygulamasının ortadan kalkabileceğini gösteriyor.

KitKat, yani Android’in en son sürümünde Galeri uygulaması yerli yerinde duruyor. Ancak Android’in kodlarındaki işaretler, onun yerini fotoğraflarınızı farklı cihazlarda daha iyi yönetmenizi sağlayacak Google+’a bırakacağını gösteriyor. Bir başka keşif ise Google’ın Kamera ve Galeri uygulamalarının APK dosyalarını Android 4.4 KitKat’la birlikte ilk kez ikiye ayırmış olması. Bunun anlamı, Google’ın Kamera uygulamasına dokunmadan Galeri uygulamasına tekmeyi çok daha kolay vurabileceği.

Galeri’nin sonunun yaklaştığını gösteren bir başka işaret daha var. KitKat’ta birçok Google uygulamasının simgesi yüksek çözünürlüklü simgelerle yenilense de Galeri uygulamasınınki aynen duruyor.

Google+’a geçiş ne işe yarayacak?

Google+, fotoğraflarınızı otomatik olarak bulut üzerinde depolayabiliyor. Bu sadece onları yedeklemekle kalmış olmuyor, her yerden erişilebilir hale getirmiş oluyorsunuz. Bu arada SMS mesajlarınızın artık otomatik olarak Google+ Hangouts ile eşitlendiğini söyleyelim. Yine de tüm bunların bir söylenti olduğunu, Galeri uygulamasının kaldırılacağına dair henüz resmi bir açıklama gelmediğini hatırlatmakta fayda var. Bunun gerçek olabilmesi için, Google+ fotoğraflarının aynı zamanda yerel olarak da depolanması gerekecek. Yani şu anki Galeri ve Google+ uygulamalarının birleşmesi kaçınılmaz…


4K videoların en büyük problemine çözüm yolda

4K video teknolojisi yakında piyasayı işgal edecek. Bu yeni yüksek çözünürlük standardı, ekran boyutu giderek büyüyen televizyonlar için de can simidi görevi görecek. Bu arada, 4K video kaydı yapan telefon ve kameralar da elden ele dolaşacak; fakat bu teknolojide şu anda bir problem var.

Cihazlar 4K çözünürlüğünde video algılayabilecek kamera sensörlerine sahip olsa da, bu görüntü dosyaların oluşma hızına ayak uydurabilecek SD kart sıkıntısı can sıkıyor. Dolayısıyla SD kartlar, teknolojinin gelişmesinin önündeki şişe ağzı olarak karşımızda duruyorlar. Kart üreticileri de bunun farkındalar ve talep geldikçe yüksek hızlı kayıt yapmaya imkan verecek SD kartları makul fiyatlarla satışa sunmak için hazırlık yapıyorlar.

Dev bellek kartı üreticileri, yeni nesil SD kartlarında saniyede 30 MB boyutunda veriyi kaydedebileceğimizi söylüyorlar. Bu da 4K video kaydının ihtiyaç duyduğu kayıt hızından çok daha fazla. Ama bu hıza tam manasıyla ne zaman ulaşabileceğimiz halen kesin değil. Yine de, bellek kartlarında yaşanan hızlı gelişmeleri göz önünde bulundurursak, çok fazla beklemeyeceğimizi söyleyebiliriz…

http://www.ihsanaydogdu.com.tr


1960’larda gelecek böyle görünüyormuş

1950’li yıllardan bakınca 2000’lerin sonrası için tahmin edilen çoğu gelişmenin gerçekleşmiş olması herkesi şaşırtabilir. Elbette bazı tahminler gülümseye de yol açabilir.

Hava basınçlı tüplerin içinden gidip gelen postalar, hava durumunu değiştirebilen icatlar, günde 3 saatlik çalışma hayatı gibi tahminler bugün hepimizi güldürüyor olsa da 1950’li yıllarda yapılan gelecek tahminleri aslında gayet başarılıymış. 1960 yılında Amerika’da bir gazete, 100 yıl içinde insanoğlunun sağlayacağı gelişime dair bir de liste yayınlamış. Bu listedeki maddelerin çoğunun bugün gerçekleşmiş olması da çok ilginç.

Bakalım listede neler yer alıyor?

1- Kansere çare bulunacak.

2- Güney Kutbu keşfedilecek.

3- Yapay organik canlılar üretilecek.

4- Mektup yerine gramofon kayıtları gönderilecek. (Sesli mesaj, video görüşme, MMS?)

5- Giyim reformu, sağlık hizmetlerinde karneli reform, konforlu bir yaşam (sağlık sigortası?)

6- Mars ile iletişim kurmak. (Mars rover’ları)

7- Uzay hakkında müthiş keşifler

8- Ulaşımda büyük devrimler. Hava yolu ile ulaşımın çok yaygınlaşması. Yarış uçaklarının dakikada 10 kilometre yol alması. Buhar gücü yerine elektrikli trenler. Deniz ve nehir taşımacılığında çok daha güvenli yolculuk.

9- Basınçlı hava tüpleri içinden posta gönderimi.

10- Hava olaylarını kontrol etmek. İstendiği zaman yağmur yağdırmak.

11- Güneş ısısını biriktirip enerji olarak kullanabilmek.

12- Tüberküloza çare.

13- Pisişik konulardaki araştırmalarda büyük gelişmeler.

14- Global bir dile doğru büyük bir adım.

15- Körlüğe çare bulunacak.

16- Metal ve yeni keşfedilen materyaller ile inşaat.

17- Dünyadaki tüm cihazlar elektrik ile çalışacak.

18- Kas gücünün yerini makineler alacak. Maaş kölesi insanlar rahatlayacak. Günlük çalışma süresi 3 saat olacak.

19- Tarım için deniz suyu kullanılacak.

20- Fotoğraflar doğal renklerinde olacak.

21- Kadınlara eşit haklar verilecek.

22- Devletler şirketleri kontrol edecek.

23- Kablosuz olarak transfer edilecek renkli ve hareketli görüntüler (renkli televizyon)

24- Renkli gazeteler…

25- Afrika’da gelişmiş ülkeler oluşacak. Çin dünyanın süper gücü olacak.